Video Frame Rate

یک فیلم متشکل از تعداد زیادی تصویر ثابت است که پشت سر هم نمایش داده می شوند. به هر یک از این تصاویر یک فریم گفته می شود. برای ساختن یک تصویر متحرک یا یک فیلم باید این فریم ها را با سرعتی مشخص نشان داد.

مغز انسان برای دیدن یک تصویربه صورت متحرک به حداقل 25 تا 30 فریم در ثانیه نیاز دارد. یعنی باید در یک ثانیه 25 تا 30 تصویر پشت هم پخش شوند تا شما کاملا حس یک فیلم زنده را دریافت کنید. اگر تعداد فریم های تصویر به اندازه کافی نباشد شما حسی از قطعی تصاویر را در زمان پخش خواهید داشت و پرش های کوچک بین فریم ها را حس می کنید. اگر تعداد فریم ها از سطحی مشخص کمتر شود شما دیگر فیلم را به صورت تعدادی تصویر شکسته می بینید. پس برای دیدن یک تصویر زنده 25 فریم در ثانیه کافیست، اما گاهی تعداد فریم تصویر بیش از این مقدار است. بالا بودن فریم این امکان را به شما می دهد که تصاویر را بدون از دست دادن کیفیت ، کند کنید و جزئیات را در تصویر ببنید. احتمالا شما هم فیلم های ضبط شده با دوربین های فریم بالا را دیده اید (فیلم هایی مثل عبور گلوله از بادکنک و …). دوربین های مداربسته هم گاهی با فریم بالاتر از 25 فریم در ثانیه ساخته می شوند. از این دوربین ها در کاربردهای مختلفی که نیاز به ثبت جزئیات حرکت دارد (مثل ثبت تصویر کار یک دستگاه سرعت بالا، دستگاه پول شمار، حرکت خودروها با سرعت و …) استفاده می شود.

زمانی که رزولوشن تصویر دوربین هایک ویژن بالا می رود، پردازشگر دوربین به زمان بیشتری برای پردازش تصویر نیاز دارد. گاهی به علت محدودیت قدرت پردازش در دوربین با بالا رفتن رزولوشن مجبور می شوند تعداد فریم را پایین بیاورند تا ثبات دوربین حفظ شود.

دوربین های عادی هایک ویژن با رزولوشن های متعارف همگی 25 یا 30 فریم در ثانیه هستند. به علت محدودیت های فنی برای برخی از دوربین های رزولوشن بالاتر،  تعداد فریم 15 در نظر گرفته شده اما در هیچ یک از دوربین های این شرکت دوربینی با تعداد فریم زیر 15 فریم در ثانیه تولید نمی شود. برخی از دوربین های سری 4 هایک ویژن دارای تعداد فریم بالاتر از 30 هم هستند. استفاده این دوربین ها معمولا در کاربردهای تخصصی است.

دستگاه های ضبط هایک ویژن نیز میتوانند تصویر را با تعداد فریم متفاوتی ضبط کنند.

برای اطلاع از تعداد فریم تصویر دوربین ها و دستگاه های ضبط کننده به متخصصان سایت مراجعه نمایید.