سیستم پردازش تصویر VCA

VCA مخفف کلمه ی Video Content Analytics است که به معنای تجزیه و تحلیل محتوای ویدئویی است که درمورد توانایی دوربین در تجزیه و تحلیل خودکار تصاویر به منظور ثبت وقایع مختلف است .درواقع این تکنولوژی در نقش یک فرد اپراتورعمل می کند و توانایی شناسایی سوژه های مختلف در هر زمان را دارد.

این تکنولوژی در هنگام انجام فعالیت های خاص هشدارهای لازم را به صاحب سیستم داده و به اپراتور کمک می کند. دوربین مداربسته با شناسایی یک وضعیت هشداری ،  اپراتور را آگاه می سازد تا اقدامات لازم را در آن زمینه انجام دهد.

تکنووژی VCA دارای قابلیت هایی است که در این مطلب به آن ها اشاره می کنیم.

-قابلیت تشخیص حرکت ،امکان تشخیص حرکت سوژه ها را را در تصویر از طریق بررسی تغییرات به وجود آمده در توالی تصاویر در سیستم های نظارتی فراهم می کند .اکثر دوربین های مداربسته آنالوگ و تحت شبکه این قابلیت را دارا هستند.

-امکان شمارش افراد در مراکز تجاری و اداری به منظور نظارت بر تردد افراد، مشتریان و نیز کارکنان و ارائه آمار دقیقی از تعداد ورود و خروج ها در جهت کمک به نحوه مدیریت آن مرکز از قابلیت های دیگر این سیستم است.
بسیاری از تولید کنندگان دوربین های مداربسته ویژگی تشخیص حرکت را همزمان با ویژگی شمارش افراد به کار می برند تا بدین وسیله امکان تشخیص تعداد افرادی که روزانه  به ساختمان، پارک، محل کار و...وارد و یا خارج می شوند ،میسر شود.

-قابلیت تعقیب هوشمند، که به کمک این نرم افزار امکان تعقیب حرکات مشکوک یا خاص در موارد امنیتی فراهم می شود . همچنین از این قابلیت برای ردیابی سایر اشیا و سوژه ها نیز استفاده می شود.

-قابلیت تشخیص عبور از خط .در این ویژگی با کشیدن یک خط فرضی در نرم افزار، دستگاه امکان تشخیص حرکت افراد یا اشیا را از این خط فرضی امکان پذیر می سازد. کاربرد این قابلیت در مکان هایی است که حساسیت بالایی برای تردد افراد در آن وجود دارد و تنها افراد مشخصی مجاز به تردد هستند.

-و در نهایت قابلیت تشخیص چهره که همانطور که از نامش مشخص است با کمک این قابلیت و با استفاده از پارامترهای تعیین شده در نرم افزار، تشخیص اجزای صورت افراد از روی الگوهای تشخیص دو چشم ، دو ابرو ، خطوط لب و بینی امکان پذیر می شود.